28.05.2018 05:15

Info na temat internetu
Czym jest internet -...
Czym jest cyberprzemoc
Jeli spodobaa Ci si nasza strona i chcesz j poleci odwiedzajcym Twoj stron internetow, dodaj do niej poniszy kod HTML.

Artykuły » Internet » Czym jest internet - zasady
Czym jest internet - zasady

Podstawowe zasady korzystania z sieci Internet.

1. Nie ufaj osobom poznanym przez Internet. Nigdy nie masz pewnoci, z kim naprawd rozmawiasz. Moe wcale nie jest Twoim rówienikiem, a na zdjciu, które Ci przesa, jest kto inny? Moe wcale nie o przyja z Tob tu chodzi?
  2. Nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoy. By moe nie wszyscy z osób odwiedzajcych Twojego bloga czy ulubiony czat maj dobre zamiary.
  3. Posuguj si nickiem. Nie uywaj nicka, w którym podajesz dat urodzenia lub wiek np.: karolina1993 lub jacek14 – lepiej, eby nikt obcy nie wiedzia ile masz lat. Wykorzystaj imi bohatera ulubionego filmu lub sowo z piosenki. Uyj swojej fantazji. Na pewno wymylisz co ciekawego!
  4. Dbaj o bezpieczestwo swoich przyjació. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdj bez ich zgody. Nie wiesz, jaki kto zrobi z nich uytek, a kiedy je wysyasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz ju nad nimi kontroli. Przecie nie chcesz, by przyjaciel wpad w kopoty.
  5. Powiedz dorosemu, któremu ufasz, gdy co w Internecie Ci zaniepokoi: jeli kto przysa Ci wulgarnego e-maila lub nka Ci za pomoc komunikatora. Powiedz te, jeli szukajc informacji, trafie na stron, która namawia do nienawici lub do czego dziwnego.
  6. Bd ostrony, gdy spotykasz si z kim poznanym w Sieci. Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosego lub przynajmniej koleg lub koleank. Spotykaj si tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wró do domu przed zmrokiem.
  7. Internet daje zudne poczucie anonimowoci i bezkarnoci. Wcale tak nie jest! Szanuj innych uytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Cho nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele ladów. Gdy kto narusza Twoje prawa, mona go odnale. Sam te staraj si nie narusza czyich praw!
  8. Dbaj o swoje haso jak o najwiksz tajemnic. Wymyl takie, które bdzie trudne do odgadnicia. Niech to nie bdzie Twoje imi ani imi najlepszej przyjacióki. Dlaczego trzeba dba o haso? Kto moe wej do Twojej skrzynki pocztowej i wysa z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawa Ci na forum internetowym – mog by z tego kopoty.
  9. Zabezpiecz komputer. Uywaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów bya aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesane przez obc osob – mog Ci zawirusowa komputer!
  10. Szanuj prawo wasnoci w Sieci. Zawsze podawaj ródo pochodzenia materiaów znalezionych w Internecie. Cho wydaje si, e wszyscy wokó cigaj z Internetu muzyk i filmy, trzeba pamita, e ami w ten sposób prawo. Zastanów si, czy warto ryzykowa. Istniej strony z bezpatnym dostpem do muzyki.
  11. Rozmawiaj z dorosymi o Internecie. Prawdopodobnie lepiej orientujesz si w temacie ni Twoi rodzice czy opiekunowie. Moe mógby ich czego nauczy? Poka im, które strony Ci interesuj. Wytumacz, do czego jeszcze – oprócz szukania informacji – moe Internet suy.

ródo strony http://www.helpline.org.pl/strona.php?p=13

Terminy postpowania rekrutacyjnego