» Mapa serwisu

» Losy absolwentów
» Galeria absolwentów

» Info na temat internetu
» Czym jest internet -...
» Czym jest cyberprzemoc

Jeśli spodobała Ci się nasza strona i chcesz ją polecić odwiedzającym Twoją stronę internetową, dodaj do niej poniższy kod HTML.

ŚWIĘTO SZKOŁY - IV rocznica nadania szkole imienia i otrzymania sztandaru
ŚWIĘTO  SZKOŁY  - IV rocznica nadania szkole imienia i otrzymania sztandaru

W dniu 08 listopada 2013r. odbywała się Uroczystość  „ŚWIĘTA  SZKOŁY” - czwarta rocznica nadania szkole imienia  „Obrońców Ojczyzny” i otrzymania sztandaru.

W uroczystości wzięli udział wyjątkowi goście:

W imieniu Pana Ministra dr Jana Ciechanowskiego Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie obecny był Pan pułkownik Mirosław Demediuk z Wydziału Odznaczeń i Mianowań ww Urzędu, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i dyrektor Zespołu Szkół im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie Henryk Dudziak, który reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Krzysztofa Hetmana,  Burmistrz Bychawy Janusz Urban, Wiceburmistrz Bychawy Marta Wołoszyn, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bychawie Grzegorz Szacoń, który reprezentował też Starostę Lubelskiego Pawła Pikulę, Pani Elżbieta Dworak – Skarbnik Urzędu Miejskiego w Bychawie. Obecni byli liczni kombatanci i członkowie ich rodzin. Prezes Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Żołnierzy  Batalionów Chłopskich Oddział Lublin Pan pułkownik Władysław Rokicki, przewodniczący Rady Stowarzyszenia i wiceprezes Oddziału Pan kapitan Tadeusz Soroka, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich Pan kapitan Julian Strumiński, Pan Stanisław Leszczyński – żołnierz BCH, senior, założyciel i dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, Pan Marian Wojtas autor słownika biograficznego Żołnierzy BCH, Pan pułkownik Ryszard Długosz z Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie, Prezes Zarządu Koła Żołnierzy Armii Krajowej Zbigniew  Frączek i  wiceprezes Pan Krzysztof Ziętek oraz Pan Aleksander Łyś z małżonką, Pan porucznik w stanie spoczynku Zdzisław Gomułka.

Przybyli także: Pan Janusz Sowa - syn legendarnego „Spartanina”, Andrzej Zapolski – Kusy: syn żołnierza Oddziału „Nerwy”, twórca strony internetowej dotyczącej oddziału partyzanckiego „Nerwy” i „Spartanina”, Wojciech Goliński – bratanek Krzysztofa Golińskiego poległego w Bychawie.

Wśród przybyłych gości byli: Regionalistka Pani Maria Dębowczyk – wieloletni Prezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego w Bychawie i Pani Teresa Tracz – obecny Prezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego w Bychawie, Pani Danuta Adamek – dyrektor  Środowiskowego Domu Samopomocy w Bychawie, Pani Małgorzata Tudrujek dyrektor  Szkoły Podstawowej w Bychawie, Pani Elżbieta Hanc  dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych im. Obrońców Miasta Lublin 1939r., wraz z nauczycielami i pocztem sztandarowym szkoły. Obecny był ks. Wikariusz Konrad Szlachta, przedstawiciele Rady Rodziców naszej szkoły, nauczyciele emeryci i absolwenci szkoły. Bychawskie media reprezentował Pan Marek Matysek.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym. Ks. Konrad Szlachta skierował do całej społeczności szkolnej jakże wymowne słowa nawiązujące do naszych patronów.

Po Mszy św. wszyscy zebrali się w przepięknie udekorowanej hali. Pani dyrektor Bożena Toporowska powitała gości wskazując, że Święto szkoły jest okazją do pokazania w jaki sposób cała społeczność szkolna stara się, by pamiętać o bohaterach „dużej” i „małej” Ojczyzny. Czego dowodem są liczne działania podejmowane w szkole: konkursy o tematyce patriotycznej, wystawy, gazetki, spotkania z kombatantami, prezentacje multimedialne, dbanie o miejsca poległych bohaterów, gromadzenie pamiątek w Szkolnej Izby Pamięci – która w szczególny sposób przypomina o Obrońcach i naszych miejscowych bohaterach.

Z ogromną dumą i wielkim wzruszeniem przyjęliśmy informację o przyznaniu naszemu Gimnazjum aż 3 medali „PRO PATRIA” przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych  w Warszawie za szczególne zasługi i dorobek w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Tym medalem udekorowany został sztandar szkoły, uhonorowana została dyrektor gimnazjum – p. Bożena Toporowska oraz opiekun Szkolnej Izby Pamięci – p. Janusz Szwałek. Medal wręczył w imieniu Pana ministra Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jana Ciechanowskiego Pan pułkownik Mirosław Demediuk – naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań ww Urzędu w Warszawie. Pani dyrektor podziękowała Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Lublinie za uzasadnienie wniosku. A w szczególny sposób p. Romanie Baran – sekretarz Zarządu Oddziału Stowarzyszenia BCH w Lublinie.

Pan dyrektor Henryk Dudziak odczytał jakże wymowny List, który przesłał do nas Marszałek Województwa Lubelskiego – Pan Krzysztof Hetman, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bychawie Grzegorz Szacoń odczytał list gratulacyjny Starosty Lubelskiego Pawła Pikuli, a Pani dyrektor odczytała słowa gratulacji, które skierował do całej społeczności naszego gimnazjum Kurator Lubelski Pan Krzysztof Babisz.

Dopełnieniem uroczystości była jakże wymowna, przepiękna i wzruszająca część artystyczna w wykonaniu gimnazjalistów, przygotowana pod kierunkiem p.Amelii Dziurda Multan i p.Krzysztofa Mendykowskiego.

WSZYSTKIM OBECNYM Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY ZA ROK NA JUBILEUSZ – 5 LECIA

Marszałka Województwa
Lubelskiego