22.09.2018 17:22

Info na temat internetu
Czym jest internet -...
Czym jest cyberprzemoc
Je¶li spodobała Ci się nasza strona i chcesz j± polecić odwiedzaj±cym Twoj± stronę internetow±, dodaj do niej poniższy kod HTML.

"Katyń... ocalić od zapomnienia"

Dnia 10 kwietnia 2015r. społeczno¶ć szkolna Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie uczestniczyła w Ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci na 75-lecie Zbrodni Katyńskiej.

„Katyń... ocalić od zapomnienia” to program, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci.

Posadzone przed budynkiem naszej szkoły Dęby Pamięci zawieraj± tabliczkę upamiętniaj±c± Bohaterów, czyli informację, komu on jest po¶więcony oraz logo i nazwę programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Dęby Pamięci będ± ocalać od zapomnienia trzech zamordowanych w Katyniu ludzi, których losy zwi±zane s± z obron± naszej Małej Ojczyzny. Byli to:

• Kapitan Józef Pawlak – ur. w 1908 r. w Bychawie, s. Michała, oficer zawodowy Wojska Polskiego 43 Pułku Piechoty „Brody”
  • Porucznik Marian Kotliński - ur. w 1909 r. w Piaskach, s. Antoniego,  nauczyciel Szkoły Powszechnej w Bychawie
  • Kapitan Jan Staliszewski – ur. w 1904 r. w Nałęczowie, s. Franciszka, nauczyciel – instruktor Straży Pożarnej w Bychawce

KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI - poza Polsk± - posadzono już w: USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze. W Bychawie posadzili¶my Dęby Pamięci  po raz pierwszy.  S± to symbole „żywego pomnika”.  Każdy posadzony d±b upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretn± osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina.

Dęby Pamięci posadzili:

Pani Bożena Toporowska – Dyrektor naszej szkoły oraz Pan Artur Płaza – pierwszy dyrektor  placówki

Pan Janusz Urban – Burmistrz Bychawy, sponsor zakupionych Dębów Pamięci oraz Pani Magdalena Kostruba - Zastępca Burmistrza Bychawy

Pan Zbigniew Milanowski – nauczyciel historii oraz uczniowie: Wiktoria Kryska i Daniel Kowalski

Idea Dębów Pamięci realizowała cele wychowawczo-edukacyjne Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie, ponadto zintegrowała ¶rodowisko szkolne i społeczno¶ć lokaln±, gdyż skłoniła do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania naszych uczniów w poczuciu przynależno¶ci do narodu i państwa.

Odwiedziny gości
DziĹ›:2,045