» Mapa serwisu

» Losy absolwentów
» Galeria absolwentów

» Info na temat internetu
» Czym jest internet -...
» Czym jest cyberprzemoc

Jeśli spodobała Ci się nasza strona i chcesz ją polecić odwiedzającym Twoją stronę internetową, dodaj do niej poniższy kod HTML.

"Katyń... ocalić od zapomnienia"

Dnia 10 kwietnia 2015r. społeczność szkolna Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie uczestniczyła w Ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci na 75-lecie Zbrodni Katyńskiej.

„Katyń... ocalić od zapomnienia” to program, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci.

Posadzone przed budynkiem naszej szkoły Dęby Pamięci zawierają tabliczkę upamiętniającą Bohaterów, czyli informację, komu on jest poświęcony oraz logo i nazwę programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Dęby Pamięci będą ocalać od zapomnienia trzech zamordowanych w Katyniu ludzi, których losy związane są z obroną naszej Małej Ojczyzny. Byli to:

• Kapitan Józef Pawlak – ur. w 1908 r. w Bychawie, s. Michała, oficer zawodowy Wojska Polskiego 43 Pułku Piechoty „Brody”
  • Porucznik Marian Kotliński - ur. w 1909 r. w Piaskach, s. Antoniego,  nauczyciel Szkoły Powszechnej w Bychawie
  • Kapitan Jan Staliszewski – ur. w 1904 r. w Nałęczowie, s. Franciszka, nauczyciel – instruktor Straży Pożarnej w Bychawce

KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI - poza Polską - posadzono już w: USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze. W Bychawie posadziliśmy Dęby Pamięci  po raz pierwszy.  Są to symbole „żywego pomnika”.  Każdy posadzony dąb upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina.

Dęby Pamięci posadzili:

Pani Bożena Toporowska – Dyrektor naszej szkoły oraz Pan Artur Płaza – pierwszy dyrektor  placówki

Pan Janusz Urban – Burmistrz Bychawy, sponsor zakupionych Dębów Pamięci oraz Pani Magdalena Kostruba - Zastępca Burmistrza Bychawy

Pan Zbigniew Milanowski – nauczyciel historii oraz uczniowie: Wiktoria Kryska i Daniel Kowalski

Idea Dębów Pamięci realizowała cele wychowawczo-edukacyjne Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie, ponadto zintegrowała środowisko szkolne i społeczność lokalną, gdyż skłoniła do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania naszych uczniów w poczuciu przynależności do narodu i państwa.

Wrzesień 2017

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie